Civilization 30th Anniversary - 30-to lecie Civilizacji

Awatar użytkownika
paxis
Posty: 192
Rejestracja: pn 26 kwie 2021, 13:00

Civilization 30th Anniversary - 30-to lecie Civilizacji

Post autor: paxis »

Przed 30-oma laty wydana została pierwsza część cywilizacji. Tak to wtedy wyglądało:
civ-1.jpg
civ-1.jpg (65.62 KiB) Przejrzano 1310 razy
Ja rozpocząłem moją przygodę na Amidze właśnie z pierwszą częścią cywilizacji. Tak mocno byłem nią zafascynowany, że do dzisiaj nie mogę się od niej uwolnić :).

Dwa dni temu został pokazany trailer o świętowaniu 30-to lecia Civki. Link możecie znaleźć tutaj: Civilization 30th Anniversary - Trailer

Ogólnie maja zostać udostępnione bliżej niesprecyzowane bonusy. Ciekawe co to będzie. Mam nadzieję, że na końcu tego świętowania zostanie podana data wydania Cywilizacji 7. Pożyjemy zobaczymy 8-)
herzlich
Posty: 6
Rejestracja: wt 12 paź 2021, 11:06

Re: Civilization 30th Anniversary - 30-to lecie Civilizacji

Post autor: herzlich »

Witam, założyłem konto żeby podzielić się krótkimi wspomnieniami z tej wspaniałej serii. Mój pierwszy kontakt z Cywilizacją też był od jedynki, ale na Atari 1040 STe. To była podróż do innego świata, wcześniej nigdy takiej gry nie widziałem. Mogła się tylko urodzić w moich marzeniach i wyobrażeniu, że w coś takiego chciałbym zagrać. Sid Meier spełnił dziecięce marzenia człowieka który interesował się historią, rozwojem cywilizacji, wojnami. Później była Civilization 2, już na PC. Najpierw zobaczyłem ją u kolegi, którego brat był informatykiem i już wtedy miał wypasionego PC. Były jego urudziny i całą noc przegrałem na jego kompie do rana w Civilization 2, a później już na swoim komputerze męczyłem tę grę mnóstwo godzin. Później na skutek różnych życiowych okoliczności miałem przerwę w Civilization, trochę w międzyczasie grałem w Civilization III. Teraz powróciłem do serii. Odpalam dziennie, zaczynam od Civilization III poprzez IV, V i VI. Wszystkie te części mam w pełnych wersjach z wyjątkiem VI, którą mam tylko w podstawie z dodatkowymi dlc, z cywilizacjami. Ciężko mi wydać werdykt, która część jest najlepsza. Z pewnością największy sentyment mam do jedynki, chociaż najwięcej grałem w dwójkę. Jedynka była pierwsza i była czymś czego w grach strategicznych nikt wcześniej nie wymyślił, chociaż wiem że bazował na grze planszowej.
Awatar użytkownika
paxis
Posty: 192
Rejestracja: pn 26 kwie 2021, 13:00

Re: Civilization 30th Anniversary - 30-to lecie Civilizacji

Post autor: paxis »

Herzlich witam cię na naszej stronie o grach cywilizacyjnych i dziękuję za przedstawienie się w formie twojej historii z serią Cywilizacja.

Wygląda na to, że mieliśmy podobną historię i dla mnie jedynka też pozostaje mocno w pamięci chociaż w pozostałe części pewnie więcej grałem. Teraz trudno to określić bo wtedy nikt nie znał czasu gry (a szkoda). Mnie najbardziej myślę, podobała sie 5-ta część, chociaż już dawno w nią nie grałem. 6-tka jest OK ale mimo tylu dodatków brakuje w niej tego czegoś i ma mimo wszystko jeszcze sporo bug-ów. Mam nadzieję, że siódemka będzie lepsza i jestem ciekawy co nowego Firaxis wymyśli i w jakiej formie będą świętować te 30-te urodziny.

Jak masz chwilkę czasu możesz zaglądać na forum, bo od czasu do czasu pojawiają się nowe informacje na temat Cywilizacji ale również Humankind. Mamy nadzieje, że forum powoli zacznie żyć.
herzlich
Posty: 6
Rejestracja: wt 12 paź 2021, 11:06

Re: Civilization 30th Anniversary - 30-to lecie Civilizacji

Post autor: herzlich »

Civilization 5 jest bardzo fajna, ale po przeglądzie serii nie wydaje mi i się dużo lepsza od Civilization 4. Co do szóstki rozegrałem nie całą jedną grę, moje wrażenia są pozytywne aczkolwiek brakuje mi pewnych opcji dyplomatycznych co może wynikać z faktu że nie mam dodatków. Humankind bardzo ciekawie wygląda, zresztą posiadam od tych samych twórców już dwie inne gry, Endless Legend i Endless Space, mają swój niepowtarzalny charakter.
Fora internetowe ciężko w dzisiejszych czasach ożywić, wszyscy przesiadują na mediach społecznościowych. Oby jak najwięcej ludzi pisało na forum w przedmiocie tej wspaniałej serii.
Awatar użytkownika
paxis
Posty: 192
Rejestracja: pn 26 kwie 2021, 13:00

Re: Civilization 30th Anniversary - 30-to lecie Civilizacji

Post autor: paxis »

Muszę przyznać że w 4-kę grałem stosunkowo mało, bo ten okres przypadł na okres w którym zakłada się rodzinę i nie ma się praktycznie czasu na granie. Moim zdaniem 5-ka wprowadziła mimo wszystko dużo nowości a szczególnie hexy i jedną jednostkę na pole. Ale jak się zobaczy ankietę na najlepszą civkę (na jakimś zagranicznym forum) to wygrywa mimo wszystko civ 4. Civ 6 wypada blado chociaż mimo tego to duży sukces Firaxis, ponieważ gra dostępna jest na prawie każdej platformie. Myślę, że udało im się grą Civ 6 zachęcić do rozgrywki także młodzież i dzięki temu Civ 7 może liczyć na jeszcze większą sprzedaż. Prawdę mówiąc nie mogę się już doczekać 7-ki która będzie "idealna" czyli z prawdziwą SI, która jest nie do pokonania :)

Może jestem staroświecki ale moim zdaniem nic nie przebije forum jak platformy do zapisywania i dzielenia się informacjami. Forum jest dobrze uszeregowane i ma bardzo dużo możliwości, które nie oferują inne platformy jak discord czy facebook. Zobczymy co nam z tego wyjdzie. Może powstanie małe community, które również tęskni za forum.

A tak przy okazji jak udało ci sie nas znaleźć?
herzlich
Posty: 6
Rejestracja: wt 12 paź 2021, 11:06

Re: Civilization 30th Anniversary - 30-to lecie Civilizacji

Post autor: herzlich »

U mnie okres na zakładanie rodziny przypadł w podobnym czasie, dlatego 4-kę poznałem później. W 5-tce faktycznie są heksy, tak jak w 6-tce. Przypomina to zapomnianą już trochę grę Panzer General. Głębia taktyczna w prowadzonych wojnach jest większa, wtedy gdy na jednym heksie jest jedna jednostka. Z kolei w 6-tce widzę, że można tworzyć armie z danego typu jednostki. Civilization to marka sama w sobie i nie przypominam sobie, żeby jakaś część się źle sprzedawała, a grają ludzie na całym świecie w różnym wieku. Twórcy zawsze dbali o rozwój gry po wydaniu, więc gdy nawet były jakieś problemy na początku, to później zostały naprawione. Jeszcze jest jedna przewaga Civilization nad innymi strategiami, że przynajmniej moim zdaniem gra się nie dłuży, nawet jak są jakieś przestoje to zawsze jest coś do roboty, a z drugiej strony długość gry jest idealna wręcz w dodatku można to ustawić. Wracając do mojego pierwszego kontaktu z Civilization, to na giełdzie w Katowicach ojciec mi kupił czasopismo Atari Stefan, takie pismo dla atarowców. Wczoraj nawet odświeżyłem sobie ten numer (dzięki dobroci internetu) i opis gry, który do dzisiaj pamiętam.
Fora internetowe zawsze miały wyższy poziom merytoryczny niż media społecznościowe i nie wynika to ze staroświeckości. Na wielu forach dotyczących gier, piszą czy pisały wybitne osoby, które potrafiły świetnie programować, robiły mody, dodatki do gier itp.
Znalazłem was poprzez forum cywilizacji, kliknąłem w link do poradnika Humankind, a tam był też odnośnik do tego forum.
Masz jakieś przecieki, że jesteś pewien wysokiej sztucznej inteligencji w Civilization 7 ?
Awatar użytkownika
paxis
Posty: 192
Rejestracja: pn 26 kwie 2021, 13:00

Re: Civilization 30th Anniversary - 30-to lecie Civilizacji

Post autor: paxis »

Czyli dawno temu byliśmy po dwóch różnych stronach barykady - byłem tzw. comodorowcem ;) Nawet niedawno kupiłem sobie C64 Maxi i wspomnienia wróciły. Na Raspberry PI z emulatorem Amigi ostatnio włączyłem Civ 1 i to było to :)

Moje zdanie o SI było raczej jak życzenie w kierunku Civ7. Przypuszczam, ze Firaxis pracuje nad nową technologią ale tak też myślałem przy 6-ce i nic z tego nie wyszło. Samouczące SI byłoby pewnie możliwe, ale pytanie czy na jego wprowadzenie nie jest jeszcze za wcześniej. Zobaczymy.
herzlich
Posty: 6
Rejestracja: wt 12 paź 2021, 11:06

Re: Civilization 30th Anniversary - 30-to lecie Civilizacji

Post autor: herzlich »

Jeśli już gram w stare gry, to na emulatorach w PC. Ostatnio na GOGu zakupiłem stareńką strategię Warlords 1. Generalnie w tamtych czasach jakoś nie odczułem rywalizacji między Commodore a Atari. Chciałem nawet Amigę, ale sprzedawca nie miał, może to już był czas że Commodore bankrutował ? U kolegi widziałem Commodore 128 ze stacją dyskietek, gdy mi odpalił gry jak Defender of the Crown czy Power at Sea, to opad szczęki. Gdzieś w roku 1989 czy 1990. Ostatecznie po Atari 130XE, dostałem Atari 1040 STe, które miał świetne możliwości, ale nie wykorzystane. 🙂
W Civilization 4 nawet SI jest niezłe, a walka gdzie można łączyć jednostki w jedną armię, też jest ciekawa. Dodatkowo przeciwnicy są dosyć agresywni. 🙂W każdej grze strategicznej SI ma pewne ograniczenia, gdy człowiek wyłapie jego niedoskonałości wtedy łatwiej o wygraną. Seria Total War też cierpi na podobną przypadłość. Podoba ci się system dzielnic w Civilization 6 ? Osobiście chyba wolę workerów.
Awatar użytkownika
paxis
Posty: 192
Rejestracja: pn 26 kwie 2021, 13:00

Re: Civilization 30th Anniversary - 30-to lecie Civilizacji

Post autor: paxis »

System dzielnic w Civ6 jest dobrze przemyślany i zbalansowany. Wprowadza drugą głębie dla ludzi którzy lubią układać puzzle. Ludzie którzy tego nie trawią mają duży problem, bo to dodatkowo komplikuje grę a oni przecież chcą tylko zawładnąć światem. Ja należę do tej pierwszej grupy i staram się poświęcić dużo czasu na ułożenie tej układanki. Szczególnie pomocne do tego są gry typu PBC albo jak już pokazaliśmy na tym forum pisanie story (niestety w dziale o story w tej chwili mamy problem ze spamem, ale już nad tym pracujemy, mimo wszystko polecam zobaczyć, wątki są na samym końcu długiej listy). W obu przypadkach z uwagi na to, że poświęca się dużo czasu na jedna turę jest możliwość "maksowania" zysków z dzielnic co poprawia nastrój grającego :D ... i pozwala na szybką wygraną. Odpowiadając krótko na twoje pytanie, tak lubię dzielnice w Civ 6.

Inne pytanie jest czy lubię dzielnice w Humankind (Endless Legend), które były pewnie natchnieniem dla Firaxis? Tutaj muszę powiedzieć, że na razie testuję i szukam dobrych stron, ale z tego co widać "układanie puzzli" to nie jest, lecz raczej spamowanie. Liczy się ilość a nie jakość. To jest ukłon w kierunku drugiego typu gracza, który nie chce na tę mechanikę poświęcać zbyt dużo czasu.

A tobie jak podobają się dzielnice?
herzlich
Posty: 6
Rejestracja: wt 12 paź 2021, 11:06

Re: Civilization 30th Anniversary - 30-to lecie Civilizacji

Post autor: herzlich »

Bardzo tęsknie za starymi forami, gdzie na porządku dziennym były relacje graczy AAR, można było się wczuć w daną rozgrywkę. Pracowała wyobraźnia gdy gracze relacjonowali swoje rozgrywki nie tylko z Cywilizacji, ale i na innych forach tak było jak Europa Universalis czy seria Total War. Świetny pomysł z relacją fabularną z takiej gry.
System dzielnic uważam za bardzo fajny, aczkolwiek z racji mojego dosyć skromnego obcowania z grą (kończę dopiero pierwszą rozgrywkę Rosją), jeszcze go nie rozgryzłem dobrze. Zgadzam się, że w Endless Legend jest ten system związany z ekspansją, ale generalnie cała gra jest bardziej nastawiona na zdobywanie. Cywilizacja od samego początku miała ambicje większe niż tylko prowadzenie wojen i ten duch nie zginął, dlatego podoba mi się te układanie klocków 6-tce. Jest to taka symulacja planowania rozbudowy swojego państwa.
ODPOWIEDZ