Scenariusz - Dziedzictwo Jadwigi

Opisz przebieg swoich gier i podziel się tym z innymi
Awatar użytkownika
ziemniak
Site Admin
Posty: 233
Rejestracja: śr 03 mar 2021, 19:06

Scenariusz - Dziedzictwo Jadwigi

Post autor: ziemniak »

Pozazdrościłem paxisowi i sam postanowiłem napisać Civka Story. :D
Mój wybór padł również na Królową Jadwigę, władczynię naszej umiłowanej Ojczyzny.
Scenariusz gry jest prosty należy obronić przez 60 tur Wiedeń przed barbarzyńcami, których reprezentują Turcy Osmańscy, Krzyżacy i Mołdawianie.
Gram na poziomie 8 bóstwo Stanisławem Potockim, więc pewnie łatwo nie będzie... Warto dodać, że w moich bojach nie będę osamotniony ponieważ sojuszem związany jestem z rodami magnackimi Wołynia i Litwy, sterownymi przez komputer.
Scenariusz-Jadwiga-t1.jpg
Scenariusz-Jadwiga-t1.jpg (804.43 KiB) Przejrzano 6007 razy
W tym scenariuszu mam na starcie 2 osadników, a więc miasto Kraków założę na hexie z bawełną, aby mieć już jeden zasób luksusowy.
Awatar użytkownika
paxis
Posty: 192
Rejestracja: pn 26 kwie 2021, 13:00

Re: Scenariusz - Dziedzictwo Jadwigi

Post autor: paxis »

Będę czytał :mrgreen:

Akurat tego scenariusza jeszcze nie robiłem.
Awatar użytkownika
ziemniak
Site Admin
Posty: 233
Rejestracja: śr 03 mar 2021, 19:06

Re: Scenariusz - Dziedzictwo Jadwigi

Post autor: ziemniak »

Jak napisałem tak zrobiłem, czego dowodem jest poniższy screen.
Scenariusz-Jadwiga-t4.jpg
Scenariusz-Jadwiga-t4.jpg (849.27 KiB) Przejrzano 6003 razy
Założyłem też drugie miasto czyli Potok, w którym natychmiast zacząłem budować dzielnicę wojskową, aby zagrodzić barbarzyńcom drogę na Wiedeń. Jak widać w Krakowie mam już dzielnicę wojskową dzięki której będę mógł budować wojska posiadając tylko jeden zasób surowca strategicznego. (Scenariusz obsługuje standardowe zasady, więc nie ma magazynów surowców strategicznych co moim zdaniem jest ciekawszym rozwiązaniem). Na razie nie decyduję się ulepszyć murów do średniowiecznych, ponieważ barbarzyńcy Turcy osmańscy jeszcze się nie pojawili. Zamiast tego zdecydowałem się na wyprodukowanie karawanę... zgodnie z powiedzeniem, że jeśli chcesz prowadzić wojnę potrzebujesz tylko 3 rzeczy: złota, złota i jeszcze raz złota. Posłałem ją tam gdzie przyniesie najwięcej złota czyli do Gdańska +7 na turę. W Krakowie buduję dzielnicę biznesową co jest łakomym kąskiem gdyż zajmuje tylko 1 turę, a da dodatkowy szlak handlowy. W dawnej stolicy Polski również zbuduję dzielnicę kulturalną aby mieć więcej punktów kultury, buduję ją na heksie dającym +1 do kultury. To niestety max dla założonego przeze mnie Krakowa.
Awatar użytkownika
ziemniak
Site Admin
Posty: 233
Rejestracja: śr 03 mar 2021, 19:06

Re: Scenariusz - Dziedzictwo Jadwigi

Post autor: ziemniak »

Zależy mi tak na punktach kultury, ponieważ po kwietniowym updacie 2021 husaria pojawia się nie po wynalezieniu idei najemników, a dopiero po wynalezieniu merkantylizmu.
Scenariusz-Jadwiga-t10.jpg
Scenariusz-Jadwiga-t10.jpg (656.24 KiB) Przejrzano 6000 razy
Po kilku spokojnych dla Jadwigi i magnata Potockiego turach, w trakcie których straciłem kupca na rzecz barbarzyńskich Krzyżaków atakujących Gdańsk postanowiłem wspomóc wolne miasto jednostką pikinierów. Kupiłem również karawanę, gdyż chciałem mieć dopływ dużej ilości złota. Wysłałem ją do Wiednia aby moje wojska mogły ruszyć z odsieczą już po utartych szlakach. W planach mam już wysłanie drugiego kupca do Pragi, aby zwiększyć punkty kultury... To, że mocno stawiam na kulturę widać również po Krakowie gdzie produkowany jest amfiteatr.
Scenariusz-Jadwiga-t10a.jpg
Scenariusz-Jadwiga-t10a.jpg (863.97 KiB) Przejrzano 6000 razy
Na razie po Turkach osmańskich ani widu, ani słychu... podejrzana cisza...
Awatar użytkownika
ziemniak
Site Admin
Posty: 233
Rejestracja: śr 03 mar 2021, 19:06

Re: Scenariusz - Dziedzictwo Jadwigi

Post autor: ziemniak »

I tak nastała tura 13, podczas której nagle pojawili się Turcy osmańscy i wojenka dla hrabiego Potockiego stała się bliższa niż przed laty... Wcielając się w jego rolę postanowiłem tym razem w obu moich miastach wyprodukować rycerzy korzystając z dzielnic wojennych i bonusu dla magnata Potockiego jakim jest przy produkcji jednej konnej jednostki boost w postaci drugiej darmowej. Takie oto 2 w 1 :D .
Scenariusz-Jadwiga-t13.jpg
Scenariusz-Jadwiga-t13.jpg (912.23 KiB) Przejrzano 6000 razy
Czyli produkując dwie jednostki rycerzy zyskam ich 4. Żyć nie umierać... Na północy w pobliżu Gdańska moi pikinierzy dzielnie wiązali bitką jednostki Zakonu krzyżackiego, dzięki czemu impet ataku na stolicę Pomorza wyhamował.
Awatar użytkownika
paxis
Posty: 192
Rejestracja: pn 26 kwie 2021, 13:00

Re: Scenariusz - Dziedzictwo Jadwigi

Post autor: paxis »

Grałeś już wcześniej ten scenariusz?
Awatar użytkownika
ziemniak
Site Admin
Posty: 233
Rejestracja: śr 03 mar 2021, 19:06

Re: Scenariusz - Dziedzictwo Jadwigi

Post autor: ziemniak »

Tura numer 14 przynosi pierwsze starcie moich wojsk z janczarami. Oddziały tureckie świetnie szkolone i wyposażane do walki dzieci. Porywane z podbitych przez Osmanów terenów to groźny przeciwnik dla moich pikinierów, którzy jak wiadomo nie są najlepszą jednostką do walki z piechotą. Na szczęście w sukurs przychodzą im kusznicy i oddziały chroniące dzielnice.
Scenariusz-Jadwiga-t14.jpg
Scenariusz-Jadwiga-t14.jpg (923.7 KiB) Przejrzano 5999 razy
W międzyczasie zdążyłem zorientować się, iż w Krakowie wyprodukowałem kolejnego kupca... zamiast wcześniej anonsowanego oddziału rycerzy.
(Proszę o wyrozumiałość Czytelnika, gdyż pomysł napisania Civka Story zrodził się w trakcie 22 tury bieżącej gry i historię opowiadam z odtworzenia...)

Odpowiadając na Twoje pytanie paxis to tak grałem w ten scenariusz wcześniej, ale jako hrabia litewski i hrabia wołyński... To moje 3 podejście i do 22 tury robię powtórkę z rozrywki...
Awatar użytkownika
ziemniak
Site Admin
Posty: 233
Rejestracja: śr 03 mar 2021, 19:06

Re: Scenariusz - Dziedzictwo Jadwigi

Post autor: ziemniak »

Oto wykaz moich kart doktryn, postawiłem na złoto :gold i produkcję :prod jednostek kawaleryjskich.
Scenariusz-Jadwiga-t16.jpg
Scenariusz-Jadwiga-t16.jpg (655.58 KiB) Przejrzano 5988 razy
Tymczasem od wschodu atakują, również Rusini o których zapomniałem wspomnieć podczas mojego pierwszego postu w tym temacie.
Scenariusz-Jadwiga-t17.jpg
Scenariusz-Jadwiga-t17.jpg (544.03 KiB) Przejrzano 5988 razy
Awatar użytkownika
ziemniak
Site Admin
Posty: 233
Rejestracja: śr 03 mar 2021, 19:06

Re: Scenariusz - Dziedzictwo Jadwigi

Post autor: ziemniak »

Kolejne turki zaowocowały tym, iż można było zaatakować obóz barbarzyńców, Turków osmańskich. Ciekaw jestem czy po zajęciu ich stanowiska na dobre pozbędziemy się najbliższego wroga Wiednia?
Scenariusz-Jadwiga-t21.jpg
Scenariusz-Jadwiga-t21.jpg (616.11 KiB) Przejrzano 5988 razy
Stało się obóz Turków podbity... 8-). Teraz pozostaje czekać na reakcję AI.
Scenariusz-Jadwiga-t21a.jpg
Scenariusz-Jadwiga-t21a.jpg (597.27 KiB) Przejrzano 5988 razy
Awatar użytkownika
ziemniak
Site Admin
Posty: 233
Rejestracja: śr 03 mar 2021, 19:06

Re: Scenariusz - Dziedzictwo Jadwigi

Post autor: ziemniak »

Kolejne moje posunięcia to produkcja rycerzy za 2 tury w Krakowie i jednoczesne wynalezienie idei merkantylizmu co zaowocuje możliwością wytarzania upragnionej husarii. W moim drugim mieście Potoku postanowiłem wyprodukować :prod robotnika który za 3 tury powinien wspomóc ulepszeniami moją gospodarkę. Wysłałem również jednostkę moich rycerzy w pościg za analogiczną jednostką Krzyżaków aby odbić osadników któregoś z moich sojuszników. Jednocześnie związałem walką jednostki krzyżackie wokół Gdańska.
Scenariusz-Jadwiga-t22.jpg
Scenariusz-Jadwiga-t22.jpg (633.63 KiB) Przejrzano 5988 razy
ODPOWIEDZ