Scenariusz - Dziedzictwo Jadwigi

Opisz przebieg swoich gier i podziel się tym z innymi
Awatar użytkownika
paxis
Posty: 192
Rejestracja: pn 26 kwie 2021, 13:00

Re: Scenariusz - Dziedzictwo Jadwigi

Post autor: paxis »

Jest w tym scenariuszu też bomba kulturowa po zbudowaniu fortu?
Awatar użytkownika
ziemniak
Site Admin
Posty: 233
Rejestracja: śr 03 mar 2021, 19:06

Re: Scenariusz - Dziedzictwo Jadwigi

Post autor: ziemniak »

Tura 46

@paxis w tym scenariuszu prawdopodobnie nie ma bomby kulturowej po zbudowaniu fortu. Co więcej nie zauważyłem, aby moje granice powiększyły się po zbudowaniu dzielnicy wojskowej.
Na froncie ogólnie sielanka AI nie nadąża z nadsyłaniem jednostek. Moja husaria tnie wszystko równo z trawą. Od poprzedniego wpisu przeżyłem kilka prób najazdów Turków, szybko rozbitych przez moich skrzydlatych rycerzy. Pamiętam, że chyba kiedyś na północnym zachodzie mapy pojawiały się również jednostki barbarzyńców dlatego trzymam tam w odwodzie 2 jednostki husarii.
Scenariusz-Jadwiga-t46.jpg
Scenariusz-Jadwiga-t46.jpg (514.66 KiB) Przejrzano 11506 razy
Awatar użytkownika
ziemniak
Site Admin
Posty: 233
Rejestracja: śr 03 mar 2021, 19:06

Re: Scenariusz - Dziedzictwo Jadwigi

Post autor: ziemniak »

Tura 48

Stało się tak jak pamiętałem. Na naszą udręczoną Ojczyznę najechali Szwedzi od północy. Tym razem desantowali się obok Gdańska. To jeśli mnie pamięć nie myli, to już 6 grupa barbarzyńców. Na razie jest ich niewielka ilość, ale moje siły w tym rejonie, też są skromne...
Scenariusz-Jadwiga-t48.jpg
Scenariusz-Jadwiga-t48.jpg (415.84 KiB) Przejrzano 11506 razy
Awatar użytkownika
ziemniak
Site Admin
Posty: 233
Rejestracja: śr 03 mar 2021, 19:06

Re: Scenariusz - Dziedzictwo Jadwigi

Post autor: ziemniak »

Tura 52
Po nieudanym szturmie na Gdańsk, szwedzcy arkebuzerzy zjawili się nieopodal Wilna...
Scenariusz-Jadwiga-t52.jpg
Scenariusz-Jadwiga-t52.jpg (432.14 KiB) Przejrzano 11504 razy
Awatar użytkownika
ziemniak
Site Admin
Posty: 233
Rejestracja: śr 03 mar 2021, 19:06

Re: Scenariusz - Dziedzictwo Jadwigi

Post autor: ziemniak »

Tura 53

A jednak pamięć mnie nie myliła i pokaźny kontyngent szwedzki wylądował dokładnie na północnym-zachodzie mapy...
Scenariusz-Jadwiga-t53.jpg
Scenariusz-Jadwiga-t53.jpg (484.54 KiB) Przejrzano 11503 razy
Awatar użytkownika
ziemniak
Site Admin
Posty: 233
Rejestracja: śr 03 mar 2021, 19:06

Re: Scenariusz - Dziedzictwo Jadwigi

Post autor: ziemniak »

Tura 59

Na turę przed końcem scenariusza dorobiłem się kilku korpusów husarzy...
Scenariusz-Jadwiga-t59.jpg
Scenariusz-Jadwiga-t59.jpg (405.94 KiB) Przejrzano 11502 razy
Jeszcze tylko rzut okiem jak przedstawiała się sytuacja na poszczególnych frontach.
Front południowo-zachodni to: cisza i spokój.
Scenariusz-Jadwiga-t59a.jpg
Scenariusz-Jadwiga-t59a.jpg (517.25 KiB) Przejrzano 11501 razy
Front północno-zachodni: sytuacja opanowana.
Scenariusz-Jadwiga-t59b.jpg
Scenariusz-Jadwiga-t59b.jpg (407.12 KiB) Przejrzano 11501 razy
Front północno-wschodni: wszystko pod kontrolą.
Scenariusz-Jadwiga-t59c.jpg
Scenariusz-Jadwiga-t59c.jpg (431.05 KiB) Przejrzano 11501 razy
I Front południowo-wschodni: również bezproblemowo.
Scenariusz-Jadwiga-t59d.jpg
Scenariusz-Jadwiga-t59d.jpg (386.88 KiB) Przejrzano 11501 razy
Awatar użytkownika
ziemniak
Site Admin
Posty: 233
Rejestracja: śr 03 mar 2021, 19:06

Re: Scenariusz - Dziedzictwo Jadwigi

Post autor: ziemniak »

Kolejne dwa osiągnięcia zdobyte...
Scenariusz-Jadwiga-t60.jpg
Scenariusz-Jadwiga-t60.jpg (193.71 KiB) Przejrzano 11500 razy
Awatar użytkownika
paxis
Posty: 192
Rejestracja: pn 26 kwie 2021, 13:00

Re: Scenariusz - Dziedzictwo Jadwigi

Post autor: paxis »

Gratulacje ukończenia scenariusza :!:

Mógłbyś streścić krótko przebieg gry? Co było szczególnie ciężko osiągnąć a co przyszło w miarę łatwo. Pomocne wskazówki, dla kogoś kto by chciał spróbować własnych sił.
Awatar użytkownika
ziemniak
Site Admin
Posty: 233
Rejestracja: śr 03 mar 2021, 19:06

Re: Scenariusz - Dziedzictwo Jadwigi

Post autor: ziemniak »

Paxis dziękuję za gratulację.

Uważam, że w tym scenariuszu grając Stanisławem Potockim kluczowe jest założenie drugiego miasta, ponieważ to ten magnat startuje najbliżej Wiednia. Gdy założymy drugie miasto blisko współczesnej stolicy Austrii, trzeba szybko postawić dzielnicę wojskową na drodze do Wiednia i umieścić w niej kusznika. Turcy osmańscy nie atakowali mnie od początku scenariusza, więc jest czas aby spokojnie się do ich nawały przygotować. Nie trzeba też budować murów ponieważ stawiane są one automatycznie, więc można spokojnie skupić się na jednostkach. Ja produkowałem rycerzy, którzy byli moją najmocniejszą jednostką na początku gry.
Scenariusz-Jadwiga-t21.jpg
Scenariusz-Jadwiga-t21.jpg (616.11 KiB) Przejrzano 11497 razy
Po kwietniowym 2021 uaktualnieniu gry husaria jest dużo mocniejsza niż przedtem. Jej siła to 64 zamiast 55 plus bonusy w zadawanych obrażeniach, gdy jednostka nie ma się gdzie wycofać sprawiają, iż skrzydlaci jeźdźcy są teraz overpowered na potrzeby tego scenariusza. Aby jak najszybciej mieć dostęp do husarii trzeba wynaleźć ideę merkantylizmu, a nie najemników, a więc pozyskać ich będziemy mogli w późniejszym etapie gry. Na początku scenariusza warto, również pomóc Gdańskowi, aby nie upadł pod krzyżackim atakiem, gdyż będzie on wiązał oddziały zakonu i nie będą one mogły skupić się na Wilnie.
Grałem ten scenariusz po raz trzeci, za każdym razem innym magnatem. Jednak dopiero teraz zdecydowałem się na ósmy poziom trudności... Generalnie można napisać, iż dzięki dobrze rozmieszczonej dzielnicy wojskowej i husarii, która teraz zastępuje kirasjerów grało się lekko, łatwo i przyjemnie. 8-)
Awatar użytkownika
paxis
Posty: 192
Rejestracja: pn 26 kwie 2021, 13:00

Re: Scenariusz - Dziedzictwo Jadwigi

Post autor: paxis »

No to husaria wygląda naprawdę na OP. W mojej grze możliwe, że użyję do przejęcia miast przeciwników, których jeszcze nie znam :D Zobaczymy co z tego wyjdzie. Musze się im przyjrzeć, przy następnym pisaniu story. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ